Witaj na portalu poświęconym Bezpieczeństwu Ruchu Drogowego

Nasz portal został stworzony z myślą o wszystkich uczestnikach ruchu drogowego od pieszych poprzez dzieci, kierowców, rowerzystów po motocyklistów (...)

czytaj więcej czytaj

Projekty BRD

Kliknij rozwiń, aby przeczytać całość

Zobacz również: O portalu

Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju BRD data 30.05.2016

W dniach 13-14.05.2016 r. w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie odbył się finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Finał organizowany był przez: PORD w Gdańsku, Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, Polski Związek Motorowy w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Pomorską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zwycięzcy:
Szkoły podstawowe:
W kategorii drużynowej:
I miejsce: Zespół Szkół w Trumiejkach
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Jabłowie
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach.
W kategorii indywidualnej:
I miejsce: Sebastian Szyca, SP nr 1 w Kościerzynie,
II miejsce: Bartłomiej Brylowski, SP nr 2 w Kościerzynie,
III miejsce: Hubert Nicgorski, SP w Jantarze.

Gimnazja:
W kategorii drużynowej:
I miejsce: Gimnajum w Szopie
II miejsce: Gimnazjum nr 1 w Człuchowie
III miejsce: Gimnazjum w Szemudzie
W kategorii indywidualnej:
I miejsce: Robert Peta, Gimnazjum w Szopie
II miejsce: Michał Koszałka, Gimnazjum w Szopie
III miejsce: Seweryn Gracz

Laureaci I miejsc drużynowych będą reprezentować nasze województwo na finale ogólnopolskim.

Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.
Sponsorom: OPEC Gdynia oraz Baltrade Sp. z o.o. dziękujemy za wsparcie turnieju.?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Dzień otwarty ODTJ Autodrom Pomorze w Pszczółkach data 15.10.2015

11 października w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze w Pszczółkach otworzyliśmy się na Wasze podboje. Udostępniliśmy Wam pojazdy i tory Autodromu.
Mogliście pod okiem instruktora dowiedzieć się jak wyprowadzić samochód z poślizgu, jak skutecznie hamować awaryjnie, jak bezpiecznie omijać przeszkody czy pokonać slalom na mokrej nawierzchni – i to wszystko w praktyce!
Niezapomnianych wrażeń dostarczyły też przejażdżki z kierowcą rajdowym sportowym samochodem. Co prawda, mogliście usiąść tylko w fotelu pasażera, ale Wasze reakcje zapewniły nas, że emocji nie brakowało!
Swoją obecnością zaszczycili nas również motocykliści, którzy na swoich pojazdach zaprezentowali umiejętności prowadzenia jednośladów.
Mieliśmy też coś dla fanów mniejszych pojazdów – mianowicie udostępniliśmy Wam gokarty, którymi przemierzały tor nawet dzieci (powyżej 10 roku życia).
Pomiędzy atrakcjami mogliście posilić się grochówką, zjeść kawałek ciasta czy napić się kawy bądź herbaty.
Promowaliśmy również bezpieczeństwo ruchu drogowego we współudziale przedstawicieli straży pożarnej. Dla dzieci przygotowaliśmy zaś loterie z nagrodami.


Sprawdź się w ekstremalnych sytuacjach, bądź bezpieczny i dbaj o bezpieczeństwo innych!


Zapraszamy na nasze tory szkoleniowe 7 dni w tygodniu!


 


Katarzyna Reich.


 

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Priorytetem jest bezpieczeństwo! data 16.09.2015

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku wrzesień rozpoczął bardzo pracowicie. Na dożynkach gminnych w Szemudzie propagowaliśmy jazdę rowerem jako bardzo dobry sposób na aktywny wypoczynek. Zwracaliśmy szczególną uwagę na doskonalenie techniki jazdy naszych rowerzystów oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. W przedsięwzięciu wzięło udział około 500 osób.


12 września „Trąbiliśmy o bezpieczeństwie” podczas finału turnieju BRD. Skupiliśmy się na popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym, propagowaniu kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego i wyposażaniu rowerów oraz kierujących nimi w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Uczestnikami turnieju byli uczniowie 10 drużyn 3 osobowych z gminnych szkół podstawowych, którzy mieli za zadanie:
• rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
• pokonać na rowerze przygotowany przez nas tor przeszkód.
Najlepsza okazała się drużyna z Sobowidza. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Podsumowanie - czerwiec 2015 data 08.07.2015

31.05.2015 Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Stowarzyszeniem RowerOver maraton rowerowy Kaszebe Runda 2015 promującą aktywne formy wypoczynku oraz kulturalne i bezpieczne zachowania rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego.
Udział w przedsięwzięciu wzięło ok. 2 tys. osób, tak więc grupa odbiorców jest bardzo szeroka!
31.05 i 03.06.2015 r. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z PTTK Odział Gdańsk  imprezę „55 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej” promującą zamiłowanie do krajoznawstwa, aktywne formy wypoczynku oraz kulturalne i bezpieczne zachowania rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego.


Celem udziału w imprezie było:
1. popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego kierujących rowerami;
3. propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4. propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;


Dla uczestników przygotowano 500 szt. kamizelek odblaskowych z logo PORD w Gdańsku, tor przeszkód do jazdy sprawnościowej rowerem, test ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz przeprowadzono prelekcje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Połączenie promocji aktywnego wypoczynku wraz z prelekcją na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego daje najlepsze efekty, gdyż angażuje nie tylko umysł, ale i ciało. Uczymy się więc każdym zmysłem, czyli najbardziej efektywnie.


W imprezie uczestniczyło ok. 500 rowerzystów.


07.06.2015 r. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował Wielki Festyn Oruński wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Orunia.


Celem udziału w festynie było:
1. popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
3. propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.


W festynie wzięło udział ok. 500 osób.


Ponadto, 27 czerwca współorganizowaliśmy Festyn  Rodzinny „Bezpieczna Trasa” wraz z PKS Gdańsk-Oliwa S.A.


Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas festynu przełoży się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Działamy na rzecz brd! data 26.05.2015

Z przyjemnością chcę Was poinformować o kolejnych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w których bierzemy czynny udział:


 1. 13 maja zorganizowaliśmy w Kartuzach spotkanie w formie pogadanki na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Naszym celem były działania prewencyjne mające na celu zapobieganie wypadkom w ruchu drogowym. Udział w nim wzięło ok. 150 osób.2. Nie odpoczywaliśmy zbyt długo, bo już 16 maja współorganizowaliśmy Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Skupiliśmy się na promowaniu rowerów jako środków transportu i sposobu na rekreację, nie zapominając oczywiście o zaznaczaniu, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach. Uczestnikami konkursu były 4 osobowe wraz z opiekunem, reprezentacje z 21 szkół podstawowych oraz 3 osobowe wraz z opiekunem 21 gimnazjów, którzy mieli za zadanie:
• rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
• praktycznie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej,
• przejechać po torze przeszkód,
• wykonać jazdę po miasteczku ruchu drogowego.


W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna w składzie:
Aleksandra Chałat
Iga Twardowska
Jakub Śmich
Kacper Zawadzki.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Weronika Miotk.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła drużyna w składzie:
Gracjan Kołaczyk
Patryk Pyśniak
Sebastian Lemka.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Grzegorz Bulczak.


3. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Gdański 22 maja br. zorganizował „Drugie Pomorskie Dni Otwarte klas o profilu policyjnym”.  Niestrudzenie przypominaliśmy o bezpiecznych zachowaniach i dobrych praktykach, które należy zachowywać w ruchu drogowym. Spragnionym wiedzy cierpliwie wyjaśnialiśmy również zawiłości przepisów kodeksu drogowego, a następnie sprawdzaliśmy poziom ich wiedzy zadając pytania bądź weryfikując znajomość przepisów przy pomocy przygotowanych testów. W imprezie wzięło udział ok. 400 osób.4. Dzień później swoje siły skupiliśmy na współorganizacji Wojewódzkiego Finału Turnieju Motoryzacyjnego. Tu nie tylko mówiliśmy o przepisach ruchu drogowego, nie tylko zachęcaliśmy do popularyzowania kulturalnego zachowania na drogach, ale również dzieliliśmy się wiedzą na temat pierwszej pomocy przedmedycznej i podjęliśmy się przygotowania do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 6 drużyn z terenu województwa pomorskiego. Każda drużyna składała się z trzech zawodników oraz opiekuna.


Wszystkie drużyny brały udział w następujących konkurencjach:
• Test z przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu oraz test z historii polskiej motoryzacji
• Jazda sprawnościowa motorowerem. Sprawdzian polegający na bezpiecznym  i technicznym przejeździe czasowym motorowerem trasy składającej się z słupków przeszkodowych oraz deski o wymiarach 8 m x 0,25 m.
• Jazda sprawnościowa samochodem. Sprawdzian polegający na bezpiecznym  i technicznym przejeździe czasowym wyznaczonej trasy samochodem  z zamocowanym na pokrywie silnika unieruchomionym talerzem Stewarta wraz  z umieszczoną w nim piłką.
• Udzielanie pomocy przedmedycznej. Sprawdzian polegający na wykonaniu  w określonym czasie jednego zadania praktycznego z zakresu pomocy przedmedycznej.
• Obsługa codzienna motoroweru. Sprawdzian polegający na prawidłowym wykonaniu zadania z zakresu codziennej obsługi motoroweru.


W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła grupa w składzie:
Mateusz Cherek,
Krzyszto Dorawa,
Kamil Zgutka.


W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Kamil Zgutka.


Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życzy dalszych sukcesów w kreowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym oraz szerokich, rowerowych szlaków.


Katarzyna Kalkowska.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Zbiór informacji na temat naszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego data 13.05.2015

3 maja wraz z Urzędem Gminy w Pszczółkach organizowaliśmy festyn rodzinny, podczas którego skupiliśmy się na popularyzowaniu znajomości przepisów o ruchu drogowym, propagowanie kultury jazdy i bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym oraz popularyzowania prawidłowej techniki jazdy rowerem. Przygotowano zestaw pytań ustnych, testy elektroniczne z przepisów ruchu drogowego, a także rowerowy tor przeszkód. W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzą będą popularyzować wśród swoich najbliższych i znajomych.


 Dwa dni później współorganizowaliśmy wraz z Inspekcją Transportu Drogowego obchody Trzeciego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego główną ideą była akcja edukacyjna dla najmłodszych pod hasłem „Odblaskowa Szkoła Tirka”. W praktycznych zajęciach w miasteczku ruchu drogowego przy Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku zapoznawaliśmy dzieci z zasadami ruchu drogowego, udzielaliśmy instruktażu prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i dawaliśmy wskazówki, jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku na drodze. Ponadto, inspektorzy ITD wraz ze strażakami prowadzili prezentację pojazdów wykorzystywanych do od wykonywania swoich obowiązków służbowych. Dysponowaliśmy upominkami dla uczestników w formie odblasków, komiksów traktujących o bezpieczeństwie ruchu drogowego i wiele innych. Odwiedziło nas ok. 200 dzieci w wieku przedszkolnym.Tydzień mieliśmy pracowity, bo już 6 maja wraz z Komendą Miejską Policji w Gdańsku współorganizowaliśmy eliminacje miejskie do Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Tu nie tylko propagowaliśmy znajomość przepisów ruchu drogowego, ale również wyposażaliśmy właścicieli rowerów w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W eliminacjach wzięli udział reprezentanci czterech gimnazjów, którzy mieli za zadanie rozwiązać testy z przepisów drogowych, zaprezentować umiejętność z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przejechać przez rowerowy tor przeszkód oraz przejechać przez miasteczko ruchu drogowego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Łącząc teorię z praktykę i dobra zabawą wierzymy, że uzyskamy najlepszy efekt edukacyjny i przełoży się on w konsekwencji na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.


Katarzyna Kalkowska.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Festiwal rowerowy data 15.04.2015

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z firmą Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. festiwal  rowerowy „Bike Festiwal” na terenie wystawienniczym Amber Expo w Gdańsku.


Przedsięwzięcie adresowano do osób zainteresowanych aktywnym, bezpiecznym i ekologicznym spędzaniem wolnego czasu. Poza szeregiem atrakcji i konkursów adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, przygotowano również miasteczko ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.


Celem udziału Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku w imprezie było:
1. popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym;
3. propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.Przygotowano zestaw pytań ustnych, laptop z testami mającymi na celu sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego oraz rowerowy tor przeszkód.


Około 300 dzieci uczestniczyło w losowaniu pytań i sprawdzało swoją wiedzę z tematyki przepisów dotyczących ruchu pieszych i rowerzystów.
Ponadto, znajomość swoich przepisów drogowych na komputerze zweryfikowało ok. 50 osób dorosłych.


Po takim przeszkoleniu możemy śmiało powiedzieć, że sezon rowerowy uważamy za otwarty!Więcej o festiwalu: http://www.bikefestiwal.amberexpo.pl/

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Rozmawiamy o bezpieczeństwie data 05.03.2015

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Przywidzkiej, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie uczniów z:
1. obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2. dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 50 uczniów. Wysłuchali informacji na temat zasad poruszania się po drogach, przestrzegliśmy ich przed niebezpieczeństwami, jakich mogą się spodziewać w ruchu drogowym, zachęcaliśmy do uważnego i rozsądnego zachowywania się w miejscach potencjalnie niebezpiecznych. Co więcej, przypomnieliśmy im, jak ważne dla bezpieczeństwa jest korzystanie z fotelików w pojazdach. Udzieliliśmy również pomocnych instrukcji o tym, co należy zrobić, gdy są świadkami wypadku. Każdy z uczestników otrzymał również elementy odblaskowe, bez których, mam nadzieję, nikt już nie ruszy się z domu!Mamy nadzieję, że informacje, które przekazaliśmy, zaprocentują w życiu codziennym i będą rozpowszechniane zarówno przez dzieci, jak i ich wychowawców. Pamiętajcie, drodzy, że poprzez swoje zachowanie mamy bardzo duży wpływ na nasze najbliższe środowisko. Niech Waszą misją będzie podjęcie wszelkich działań, by uczynić je bezpiecznym.


Katarzyna Kalkowska.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Plan pracy BRD data 19.02.2015

PLAN PRACY PORD w Gdańsku na rzecz BRD w 2015 r.


WSPÓŁPRACA MERYTORYCZNA I ORGANIZACYJNA W TURNIEJACH WIEDZY O BRD, WYŚCIGACH I IMPREZACH ROWEROWYCH:
1. Ogólnopolski Turniej Wiedzy o BRD:
a)  eliminacje miejskie i gminne
b)  eliminacje powiatowe
c)  Finał Wojewódzki
 d)  inne turnieje
KONKURSY - PLASTYCZNE, TEATRALNE, PIOSENKI:
1. Plastyczny "Moja droga do szkoły"
2. Plastyczny "Bezpieczne wakacje"
3. Plastyczny "Bądź widoczny na drodze"
4. Wojewódzki Festiwal Piosenki o BRD
5. Konkurs "Szóstka z bezpieczeństwa"
6. Konkursy z wiedzy o BRD w szkołach
7. inne
WYPOSAŻANIE SAL WYCHOWANIA KOMUNIKACYJNEGO
OGRANIZACJA "MIASTECZEK RUCHU DROGOWEGO"
PRZEPROWADZANIE EGZAMINÓW NA KARTĘ ROWEROWĄ


WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁAMI, PRZEDSZKOLAMI I ORGANIZACJAMI MŁODZIEŻOWYMI:
1. Wyposażanie szkół i przedszkoli w materiały propagujące BRD
2. Wyposażanie organizacji młodzieżowych w materiały propagujące BRD
3. Stała współpraca  - SP Nr 50 Gdańsk, SP Nr 65 Gdańsk, SP Nr 29 Gdynia, SP Nr 39 Gdynia, ZS Smętowo Graniczne, ZKPiG Kolbudy, Gimnazjum Nr 3 Tczew, Gimnazjum Nr 1 Tczew, ZS Miechucino, Przedszkole "Bajeczka" Starogard Gdański, Przedszkole "Słoneczna Kraina" Łęgowo
4. Akcja "Kamizelka dla przedszkolaka"
WYPOSAŻENIE UCZNIÓW KL. O-I W ZAWIESZKI ODBLASKOWE
ZAJĘCIA DLA OSÓB (UCZNIÓW) UBIEGAJĄCYCH SIĘ O WYDANIE KARTY ROWEROWEJ
KURSY DOSKONALĄCE DLA NAUCZYCIELI PROWADZACYCH ZAJĘCIA SZKOLNE DLA UCZNIÓW UBIEGAJACYCH SIĘ O KARTĘ ROWEROWĄ
KURSY DOKSZTAŁCAJĄCE W ZAKRESIE BRD
SZKOLENIE KIEROWCÓW AUTOBUSÓW SZKOLNYCH I OPIEKUNÓW DZIECI DOWOŻONYCH DO SZKÓŁ
INNE SZKOLENIA ZWIAZANE Z BRD
DZIEŃ OTWARTY PORD - FESTYN RODZINNY
TURNIEJE I FESTYNY MOTORYZACYJNE:
1. Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego
2. Turnieje, festyny i okolicznościowe imprezy motoryzacyjne
3. inne
FESTYNY I IMPREZY PLENEROWE ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM NA DROGACH:
1. Turnieje i festyny gminne i miejskie;
2. Cykl gminnych turniejów BRD (rowerowy, plastyczny, piosenki)
3. Turnieje, festyny i konkursy propagujące bezpieczeństwo ruchu drogowego na koloniach i obozach
4. inne
IMPREZY Z INSTYTUCJAMI I ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI
1. ZHP i ZHR - współpraca przy organizacji imprez edukacyjnych o tematyce BRD,
2. PTTK - Rajd rowerowy "Majówka kaszubska"
3. Współpraca z instytucjami i organizacjami skupiającymi dzieci niepełnosprawne
4. inne
NASZE MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO:
1. Zajęcia i egzaminy na kartę rowerową
2. Dzień Otwarty PORD - Imprezy towarzyszące
a) Turniej rowerowy VIP-ów
b) Turniej rowerowy gimnazjów i szkół podstawowych
3. Wakacyjna szkółka ruchu drogowego
4. Inne (imprezy, konkursy, szkolenia).

Zwiń

Rozwiń

Szkolenia dla kierowców przewożących dzieci i młodzież do szkół i ich opiekunów data 17.02.2015

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku, wzorem lat ubiegłych, zorganizował przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku:
• szkolenie kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież do szkół;
• szkolenie opiekunów dzieci przewożonych do szkół.


Przyjęto, że najbardziej odpowiednim terminem szkoleń będą ferie zimowe, tj. 02.02.2015 r. – 13.02.2015 r.
Skompletowano wszystkie adresy starostw powiatowych, urzędów miast i gmin województwa pomorskiego i rozesłano drogą elektroniczną zaproszenia do zgłaszania kierowców i opiekunów na szkolenia.
Aby maksymalnie ułatwić dojazd osobom szkolonym, wytypowano 5 miejsc, w których te szkolenia mogłyby się odbyć.
09.02.2015 – PORD w Gdańsku
10.02.2015 – Kwidzyn
11.02.2015 – Pelplin
12.02.2015 – Kościerzyna
13.02.2015 - Malbork


Wykłady były prowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, nauczyciela dyplomowanego oraz ratownika medycznego z Harcerskiej Grupy Ratownictwa Medycznego „Alfa”.


W szkoleniach łącznie wzięło udział 436 osób, w tym:
• 180 kierowców przewożących dzieci,
• 256 opiekunów.


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku wyda zarówno kierowcom jak i opiekunom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia instruktażowego.

Zwiń

Rozwiń

Bądź widoczny na drodze! - styczeń 2015 data 20.01.2015

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku wraz z Zespołem Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach współorganizował X edycję Konkursu Plastycznego „Bądź widoczny na drodze!”.
Celem organizacji konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów ruchu drogowego oraz propagowanie kulturalnych i bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Udział w konkursie wzięło ok. 100 osób.
Uczestnicy wykazali się nie tylko godnymi podziwu zdolnościami plastycznymi, ale również kreatywnością i umiejętnością zobrazowania tego, jak ważne jest zapewnienie elementów odblaskowych w ruchu drogowym.


Pamiętajmy, że jeśli my, jako piesi uczestnicy ruchu drogowego, widzimy nadjeżdżający pojazd, nie jest to równoznaczne z tym, że i kierowca pojazdu widzi nas. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w elementy odblaskowe, które bardzo dobrze odbijają światło i zwiększają naszą widoczność na drodze. Ważnym aspektem jest również prawidłowe umieszczenie odblasków – powinny się one znajdować w polu działania świateł samochodowych i być widoczne przez nadjeżdżające pojazdy z obu stron (z tyłu i przodu pieszego/rowerzysty).
Przy niesprzyjających warunkach pogodowych pieszy nie posiadający odblasków widoczny jest z ok. 20 metrów, natomiast mając element odblaskowy – kierowca pojazdu mechanicznego dostrzeże nas z odległości większej niż 150 metrów!
Niech więc noszenie elementów odblaskowych stanie się naszym codziennym nawykiem i dobrą praktyką, stosowaną bez wyjątków, gdyż może nam ona uratować zdrowie czy nawet życie.


Katarzyna Kalkowska.

Zwiń

Rozwiń

PORD-owskie działania BRD w listopadzie data 16.12.2014

13 listopada 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji SP Nr 58 w Gdańsku, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 30 dzieci.


17 listopada 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej, zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 180 dzieci.


17 listopada 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Gdańskim Oddziałem PTTK - V Jubileuszową Pomorską Młodzieżową Sesję Krajoznawczą i przygotowano prezentację na temat BRD dla uczestników spotkania.
Celem zajęć było zapoznanie z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się pieszych w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 100 dzieci.
?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Ekojazda - szkolenie ze środków unijnych data 28.11.2014

Po raz kolejny PORD był partnetem akcji podczas której organiozowane były darmowe szkolenia dla kadry i instruktorów  OSK z woj. pomorskiego. To oni już niedługo będą szkolić przyszłych kierowców z ekojazdy,która będzie  juz niedługo obowiązkowym elementem praktycznego egzaminu na prawo jazdy.W tej edycji, która odbyła się w dniach 25 i 26 listopada uczestniczyły 62 osoby. Szkolenie przeprowadzono w czterech blokach tematycznych:1. zarządzanie,2. metodyka,3. komunikacja,4. narzędzia.Wszystkie w aspekcie ekonomii i ekologii.


Jeśli będą jeszcze osoby chętne - MOŻLIWA JEST JESZCZE JEDNA EDYCJA W MARCU2015 R.


ulotka ulotka2


ulotka3ulotka4

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Październikowe BRD data 02.11.2014

10 października 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji SP Nr 58 w Gdańsku, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 30 dzieci.


16 października 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji SP w Skarszewach, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach akcji organizowanej w szkole „Jestem bezpieczny na drodze”.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 600 dzieci.


23 października 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Przedszkola Nr 1 w Skarszewach, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 90 dzieci.


29 października 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji SP w Chmielnie, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach akcji organizowanej w szkole „Żyj bezpiecznie”.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 200 dzieci.


30 października 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji SP w Pępowie, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok.140 dzieci.


?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Realizacje projektów BRD - wrzesień 2014 data 05.10.2014

6 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Dyrekcją KS Gedania festyn rodzinny z okazji urodzin Klubu Sportowego Gedania.
Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
Opracowano  zestaw pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego.Udział wzięło ok. 200 osób.


7 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Gminą Szemud „Gminne Dożynki Szemud 2014”.
Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego kierujących rowerami;
3.propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;
Opracowano pytania ustne dla dzieci .


9 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Przedszkola        w Demlinie, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 50 dzieci.


17 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Przedszkola        Nr 6 w Starogardzie Gdańskim, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 200 dzieci.


20 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Klubem Turystyki Rowerowej „Sama Rama” z Rumii piknik rowerowy.
Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego kierujących rowerami;
3.propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;
Opracowano: - zestaw testów z zakresu przepisów o ruchu drogowym dla rowerzystów oraz pytania ustne dla dzieci.W imprezie uczestniczyło ok. 100 osób.


21 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Urzedem Miasta Starogardu Gdańskiego festyn z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego kierujących rowerami;
3.propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;
Opracowano pytania ustne dla dzieci.Przygotowano laptop z przykładowymi testami na prawo jazdy kat.B.W imprezie uczestniczyło ok. 500 osób.


22 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Urzedem Miasta Nowy Dwór Gdański festyn z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego kierujących rowerami;
3.propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;
Opracowano pytania ustne dla dzieci.W imprezie uczestniczyło ok. 200 osób.


26 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji PSP w Skarszewach, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 50 dzieci.


27 września 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, szkolenie instruktażowe dla nauczycieli szkolenie dla nauczycieli prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową
Celem szkolenia było zapoznanie uczestników szkolenia z zagadnieniami:
1.Kształtowanie właściwych nawyków i postaw dziecka jako uczestnika ruchu drogowego,
2.Przygotowanie do samodzielnego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, pasażera, rowerzysty i motorowerzysty,
3.Pokazanie zagrożeń w różnych sytuacjach drogowych,
4.Propagowanie zachowań chroniących przed wypadkiem,
5.Wpajanie zasad prawidłowego zachowania dziecka w sytuacji, gdy jest świadkiem wypadku, w tym udzielania pierwszej pomocy.
Przeszkolono 9 nauczycieli. Przygotowano laptop z przykładowymi testami na prawo jazdy kat. B .


 


?

Galeria zdjęć:

GedaniaDożynki gminne  - SzemudDożynki gminne - SzemudPrzedszkole w DemliniePrzedszkole Starogard GdańskiRumia  - piknik rowerowyPiknik rowerowy - RumiaStarogard Gdański - festynStarogard Gdański - festynNowy Dwór Gdański - festynPSP SkarszewySzkolenie nauczycieli PORDPORD - szkolenie nauczycieli

Zwiń

Rozwiń

Ruszyła akcja "Włącz myślenie - nie jesteś sam na drodze". data 28.08.2014


Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy współudziale PORD,  Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego , kolejny już raz, tradycyjnie przed rozpoczęciem roku szkolnego,  zorganizowały  akcję „Włącz myślenie – nie jesteś sam na drodze” w ramach cyklu „Bezpieczna droga do szkoły”. W dniach 18 – 20 sierpnia na łamach Dziennika Bałtyckiego w formie specjalnie wyróżnionych pasków, prezentowane były hasła ostrzegające przed zagrożeniami  wynikającymi z niewłaściwego zachowania uczestników ruchu drogowego. Celem akcji było przypomnienie mieszkańcom Pomorza  „ o przestrzeganiu najważniejszych , poprawnych zachowań w ruchu drogowym” . Dotyczy to w szczególności  dzieci i osób starszych , ale kierowcy, motocykliści, rowerzyści i piesi także powinni o nich pamiętać.
Szczególną rolę odgrywają w tym projekcie opiekunowie i rodzice dzieci, szczególnie idących po raz pierwszy do szkoły. Ich wsparcie i zaangażowanie jest konieczne dla skutecznej realizacji tego projektu. Priorytetem dla nich powinno być wcześniejsze zapoznanie dziecka z drogą do i ze szkoły zarówno podczas dnia jak i po zmroku , z uwzględnieniem przejść dla pieszych oraz poruszanie się poboczem w terenie niezabudowanym. Ważne jest także uświadomienie dzieciom jak istotne jest noszenie odblasków. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że hasło „Włącz myślenie – nie jesteś sam na drodze”  zadomowi się na stałe w przestrzeni publicznej, ponieważ oznacza ono stosowanie zasady ograniczonego zaufania, zdrowego rozsądku, bezpieczeństwa na drodze oraz wyobraźni.
Akcja realizowana jest także w związku z unijną dyrektywą  aby do 2020r. zmniejszyć ilość ofiar śmiertelnych wypadków  drogowych o 50% a ciężko rannych o 40%.
Tegoroczna akcja operowała hasłami skierowanymi do kierowców i do rodziców.
PRZYPOMINAMY!!!
Hasła skierowane do kierowców:
*Koniec sezonu urlopowego to wzmożony ruch na drodze. Wracając z urlopu, planuj czas jazdy uwzględniając długość podróży i przewidywane warunki ruchu. Unikniesz niepotrzebnego stresu, powodującego nieracjonalne zachowania, w tym przekraczanie prędkości i lekceważenie oznakowania drogi;
*Pamiętaj o dostosowaniu prędkości  nie tylko do obowiązujących ograniczeń, ale również do stanu nawierzchni, warunków atmosferycznych, natężenia ruchu i zachowania innych użytkowników drogi;
*Zachowaj szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i w otoczeniu szkół. Pozwól pieszemu przejść przez jezdnię, jeśli ma taki zamiar. Pamiętaj, że dzieci i osoby starsze mają ograniczoną ocenę momentu bezpiecznego wejścia na jezdnię.
*Pamiętaj, że wjazd na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia jest zabroniony. Skutkuje utrudnieniem w ruchu poprzez blokowanie możliwości  wjazdu na skrzyżowanie pojazdom z innych wlotów, gdy zapali się dla nich zielone światło;
*Stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla Twojego dziecka zmniejsza zdecydowanie skutki wypadków i chroni przed pęknięciem czaszki , uszkodzeniem płuc oraz uszkodzeniem twarzy i oczu;
Hasła skierowane do rodziców:
*Zbliża się nowy rok szkolny, ucz Twoje dziecko bezpiecznego zachowania  na drodze zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Wybierz najbezpieczniejszą drogę do szkoły i przejdź kilkakrotnie z dzieckiem tą drogą. Przekonaj Twoje dziecko o znaczeniu noszenia odblasków dla jego bezpieczeństwa.
*Przypominaj swojemu dziecku, iż na drogach, gdzie nie ma chodnika, chodzi się lewą stroną drogi – poboczem, a jeśli go nie ma, lewą stroną jezdni;


Opracowanie na podstawie: Dziennik Bałtycki z dnia 18,19,20 sierpnia 2014r.

Zwiń

Rozwiń

Kampania społeczna "Pwstrzymaj pijanego kierowcę" data 28.08.2014

"Powstrzymaj pijanego kierowcę" - pod takim hasłem trwa kampania edukacyjna, która ma przekonać do tego, aby reagować, gdy zobaczymy podejrzanie zachowującą się osobę, prawdopodobnie nietrzeźwą, która kieruje lub zamierza kierować samochodem. Kampania realizowana jest wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Kampania jest  skierowana do tej grupy uczestników ruchu drogowego, którzy widząc pijanego kierowcę nie wiedzą, nie chcą lub boją się reagować". To kampania skierowana do tej części społeczeństwa, która widzi, ale nie reaguje w takich sytuacjach.
W ramach kampanii przygotowano m.in.  spoty filmowe pokazujące jak zareagować w konkretnych sytuacjach. Ponadto specjalne materiały edukacyjne mają trafić do samorządów, aby te przekazały je do lokalnych szkół nauki jazdy.


Organizatorzy akcji uważają, że reakcja zwykłego obywatela może przyczynić się do tego, że rozmiar dramatów powodowanych przez pijanych kierowców zostanie znacznie ograniczony. Polocja podkreśla, że zareagowanie w sytuacji, gdy widzi się pijanego kierowcę wykręcenie numeru 112 należy traktować jako obywatelski obowiązek, ponieważ w ten sposób można  uratować komuś życie lub zdrowie.
Gdy widzimy na ulicy pijaną osobę, która "wsiada za kółko", powinniśmy zadzwonić po policję, zapisać numery rejestracyjne samochodu.Niekiedy rozwiązaniem może być także spuszczenie powietrza z koła, a w przypadku znajomych osób - zatrzymanie lub schowanie kluczyków. Czasem skuteczne mogą okazać się najprostsze działania jak schowanie buta, osobie która wychodzi z domu pijana i zamierza prowadzić w takim stanie.


Według psychologa transportu z Instytut Transportu Samochodowego Ilony Buttler świadkowie takich sytuacji to zapomniany obszar prewencji, stąd kampania skierowana właśnie do tej grupy, ponieważ przez wiele lat przyzwyczailiśmy się, że reakcja na nieprawidłowe działania w ruchu drogowym to domena policji a taka sytuacja jest jedną z przyczyn braku reakcji wielu osób na sytuację, gdy widzą pijanego kierowcę.Przyczyną bierności jest też obawa, że nasze działanie spotka się z negatywną reakcją, np. agresją ze strony pijanego kierowcy lub opinią, że jesteśmy donosicielami.
Kampania ta  ma również spowodować zmianę myślenia o osobach, które reagują w takich sytuacjach, jako o osobach, które chronią innych użytkowników dróg.
   Celem kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę” jest podniesienie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy oraz możliwych skutków jazdy po pijanemu. Poprzez kampanię upowszechniane są informacje na temat możliwych form interwencji wobec pijanych kierowców. Kampania wystartowała tuż przed majowym weekendem, by w tym szczególnym okresie uwrażliwić społeczeństwo na problem pijanych kierowców. Zadaniem kampanii jest zmiana niekorzystnych postaw wobec problemu nietrzeźwości na drogach.


Kampanię, na zlecenie PARPA, przygotował Instytut Łukasiewicza
Źródło: http://www.powstrzymaj.pl

Zwiń

Rozwiń

Wakacyjne BRD - lipiec data 11.08.2014

Trwają wakacje. Przedszkolaki i młodzież do których głównie są adresowane działania BRD prowadzone przez PORD nabierają sił przed nowym rokiem szkolnym. Dlatego też nasze działania są trochę mniej dynamiczne niż normalnie. Jednakże cały czas coś się dzieje a to świadczy, że BRD jest potrzebne także w czasie wakacji.


9.07.2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Przedszkola „Bajkowa Akademia” w Gdańsku, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, której celem było zapoznanie dzieci z obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym oraz dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych.
W zajęciach uczestniczyło ok. 20 dzieci.


25.07.2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Fundacją Na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach "Dolina Zdrowia" festyn "Dzień Bezpiecznego Kierowcy " promującą bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego.


Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego kierujących rowerami;
3.propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;
Wśród organizatorów, oprócz wymienionych wyżej, znaleźli sie także Parafia pw. Św. Michała Archanioła i Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi 
Uczestnicy rozwiązywali  zestawy testów z zakresu przepisów o ruchu drogowym dla rowerzystów oraz  odpowiadali na pytania ustne. W imprezie udział wzięło ok. 300 osób.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Czerwcowe działania BRD data 19.07.2014

7 czerwca 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkowie festyn rodzinny.


Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
3.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.
Opracowano  zestawy pytań ustnych.Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 150 dzieci.


10 czerwca 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował z Dyrekcją SP Nr 39 w Gdyni konkurs „Mistrz rowerowej kierownicy”.


Celem udziału w Turnieju było:


1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,
Przygotowano rowerowy tor przeszkód.


12 czerwca 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach, zajęcia w formie pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ramach działań prewencyjnych bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym.


Celem zajęć było:
1. popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej i rodziców znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
W zajęciach uczestniczyło ok. 140 uczniów.


22 czerwca 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował z Radą Dzielnicy Gdańsk Chełm Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym w dniu 22.06.2013 r.


Celem udziału w Turnieju było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,
Uczestnikami turnieju byli uczniowie 5 drużyn 3 osobowych z osiedlowych szkół podstawowych, którzy mieli za zadanie:
•rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
•jazda po rowerowym torze przeszkód.
W turnieju wzięło udział ok. 50 uczniów.


23 czerwca 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował z Dyrekcją SP Nr 29 w Gdyni konkurs jazdy rowerowej.


Celem udziału w Turnieju było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,
Przygotowano rowerowy tor przeszkód. W turnieju wzięło udział ok. 60 uczniów.


27 czerwca 2014
Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Pomorskim Urzędem Marszałkowskim imprezę integracyjną dla pracowników Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
Przygotowano 2 laptopy z testami z przepisów ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, alkogogle.


29 czerwca 2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował z Urzędem Gminy w Trąbkach Wielkich finał kolejnej edycji Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „Trąbimy o Bezpieczeństwie” w Trąbkach Wielkich 


Celem udziału w Turnieju było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,
Uczestnikami turnieju byli uczniowie 11 drużyn 3 osobowych z gminnych szkół podstawowych, którzy mieli za zadanie:
•rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
•jazda po rowerowym torze przeszkód.


?

Galeria zdjęć:

brd czerwiecczerwiec brdczerwiec brdczerwiec brdbrd czerwiecbrd czerwiecbrd czerwiecbrd czerwiecbrd czerwiecbrd czerwiecbrd czerwiec

Zwiń

Rozwiń

Nasze BRD - w maju data 27.06.2014

1.05.2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego współorganizował festyn z okazji 10 rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej.


Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży i dorosłych znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
 
Przygotowano zestaw pytań ustnych – oraz laptop z testami z przepisów ruchu drogowego.


Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 500 dzieci a wiedzę z przepisów ruchu drogowego na komputerze sprawdzało ok. 50 osób dorosłych.


6.05.2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Przedszkola Nr 30 w Gdyni, zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 50 dzieci.


7.05.2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował z Komendą Miejską Policji w Gdańsku eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju BRD.


Celem udziału w Turnieju było:


1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,


Uczestnikami konkursu były 4 osobowe wraz z opiekunami reprezentacje z 6 szkół podstawowych oraz 3 osobowe wraz z opiekunami reprezentacje 4 gimnazjów, którzy mieli za zadanie:
1.rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
2.praktycznie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej,
3.przejechać po torze przeszkód,
4.wykonać jazdę po miasteczku ruchu drogowego.


17.05.2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju BRD.


Celem udziału w Turnieju było:


1.popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
2.kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
3.popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
4.popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.


Uczestnikami konkursu były 4 osobowe wraz z opiekunem reprezentacje z 22 szkół podstawowych oraz 3 osobowe wraz z opiekunem 22 gimnazjów, którzy mieli za zadanie:
1.rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
2.praktycznie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej,
3.przejechać po torze przeszkód,
4.wykonać jazdę po miasteczku ruchu drogowego.


W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej w Łebczu w składzie:
Nikola Białk
Dominika Jeka
Mateusz Dudek
Paweł Jeka
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Mateusz Beger, reprezentant Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie


W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła drużyna Gimnazjum w Żelkowie w składzie:
Patryk Pyśniak,
Dominik Terefenko,
Gracjan Kołaczyk.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Patryk Pyśniak, uczeń Gimnazjum w Żelkowie


Organizatorzy:
1.Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy Gdańsk
2.Wojewódzka Komenda Policji w Gdańsku
3.Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
4.Pomorskie Kuratorium Oświaty
5.Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego 24.05.2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku, festyn „Rowerem bezpiecznie do celu” skierowany do rowerzystów z Trójmiasta.


Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
3.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.


Organizatorzy:
1.Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
2.Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku.
Udział wzięło ok. 300 osób.


24.05.2014
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, szkolenie instruktażowe dla nauczycieli szkolenie dla nauczycieli prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową


Celem szkolenia było zapoznanie uczestników szkolenia z zagadnieniami:
1.Kształtowanie właściwych nawyków i postaw dziecka jako uczestnika ruchu drogowego,
2.Przygotowanie do samodzielnego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, pasażera, rowerzysty i motorowerzysty,
3.Pokazanie zagrożeń w różnych sytuacjach drogowych,
4.Propagowanie zachowań chroniących przed wypadkiem,
5.Wpajanie zasad prawidłowego zachowania dziecka w sytuacji, gdy jest świadkiem wypadku, w tym udzielania pierwszej pomocy.


Przeszkolono 33 nauczycieli  


30.05.2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował konkurs rowerowy z Dyrekcją Zespołu Szkół w Łęgowie.


Celem udziału w Turnieju było:


1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,
 
31.05.2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował Finał Wojewódzki Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych.
Celem udziału Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w turnieju było:


1. Popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej.
2.Propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego.
3.Propagowanie i popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
4.Przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.


Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 6 drużyn z terenu województwa pomorskiego. Każda drużyna składała się z trzech zawodników oraz opiekuna.


 Organizatorzy:
1.Kuratorium Oświaty w Gdańsku,
2.Polski Związek Motorowy o/Gdańsk,
3.Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku,
4.Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku.
Wszystkie drużyny brały udział w następujących konkurencjach:


• Test z przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu oraz pomocy przedmedycznej
  oraz test z historii motoryzacji
• Jazda sprawnościowa motorowerem. Sprawdzian polegający na bezpiecznym  i technicznym przejeździe   czasowym motorowerem trasy składającej się z słupków przeszkodowych oraz deski o wymiarach 8 m x   0,25 m.
• Jazda sprawnościowa samochodem. Sprawdzian polegający na bezpiecznym  i technicznym przejeździe   czasowym wyznaczonej trasy samochodem  z zamocowanym na pokrywie silnika unieruchomionym   talerzem  Stewarta wraz  z umieszczoną w nim piłką.
• Udzielanie pomocy przedmedycznej. Sprawdzian polegający na wykonaniu  w określonym czasie   jednego zadania praktycznego z zakresu pomocy przedmedycznej.
• Obsługa codzienna motoroweru. Sprawdzian polegający na prawidłowym wykonaniu zadania z zakresu   codziennej obsługi motoroweru.


W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących        i Technicznych w Miastku w składzie:
Mateusz Cherek,
Krzysztof Dorawa,
Kamil Zgutka.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Kamil Zgutka, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku.
?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Jak uczyć dzieci BRD data 25.05.2014

Aby skutecznie uczyć dzieci w wieku 4-12 lat odpowiedniego zachowania w zakresie bezpieczeństwa ruchu, trzeba wiedzieć o ograniczeniach związanych z wiekiem oraz o tym, że nikt nie zrobi tego tak skutecznie jak bliskie i ważne dziecku osoby.
Pokazywanie dzieciom prawidłowych zachowań należy rozpocząć jak najszybciej. Pierwsze ważne lekcje to zwyczaje samych rodziców. Trudno oczekiwać od dziecka, że będzie chętnie zapinało pasy jeżeli rodzice tego nie robią. To wysyłanie sprzecznych sygnałów. W takiej sytuacji dziecko zrozumie tylko to, że widocznie zapinanie pasów nie jest jednak tak bardzo ważne, skoro mama i tata tego nie robią.
Badania pokazują, że przez ograniczenia związane z wiekiem i brakiem pewnych umiejętności, które rozwijają się znacznie później, dzieci nie mogą przyswoić niektórych informacji takich jak to, że maluchy do 9 roku życia nie posiadają pewnych umiejętności niezbędnych do rozpoznania niebezpiecznej sytuacji na drodze, np. oceny, czy dane przejście dla pieszych jest bezpieczne, czy można je bezpiecznie pokonać.
Charakterystyczne jest także to, że zwykłe dziecko jest w stanie powtórzyć pewne nauczone zachowania tylko w miejscu, w którym odbyła się nauka. To oznacza, że nawet gdy rodzic skutecznie nauczył dziecko bezpiecznie pokonywać przejścia dla pieszych, np. w drodze do szkoły nie oznacza, że będzie ono w stanie w ten sam prawidłowy sposób zachować się, gdy znajdzie się w nowym miejscu. To niezwykle ważna informacja dla rodziców i opiekunów.


Badania wykazały także, że najskuteczniejszym sposobem nauki są własne doświadczenia, czyli doskonalenie umiejętności praktycznych w realnych sytuacjach. Taka praktyczna edukacja pod okiem najbliższych może przyspieszyć proces uczenia. Naukę przechodzenia przez jezdnię można rozpocząć już od 5 roku życia, ale większość dzieci do 10 lat będzie nadal popełniała wiele błędów w wyborze bezpiecznego miejsca. Przy odpowiedniej edukacji 12-letnie dziecko jest w stanie wykonywać zadania pieszego prawie tak samo jak dorosły.


Źródło: Szkoła Jazdy Renault;moto.wp.pl
?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Działania BRD w marcu data 31.03.2014

18 marca 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku na prośbę Dyrekcji Niepublicznego Przedszkola w Straszynie,przeprowadził zajęcia w formie pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
- obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
- dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 80 dzieci.


30 marca 2014


PORD w Gdańsku wspólnie z firmą ARW Jagiełło z Gdynizorganizowały na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku II Rowerowy Festiwal.


Celem udziału w imprezie było:
- popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
- propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
- propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.


Zostały opracowane  zestawy pytań ustnych dla uczestników. Udział wzięło ok. 200 dzieci.
?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Nowy sezon działań na rzecz BRD data 20.02.2014

12 lutego 2014


PORD w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkowie, zajęcia w formie


pogadanki dla wychowanków przedszkola dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,
W zajęciach uczestniczyło ok. 120 dzieci.


28 - 31 stycznia 2014


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku, wzorem lat ubiegłych, zorganizował przy współpracy z Wydziałem Ruchu


Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku:
•szkolenie kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież do szkół;
•szkolenie opiekunów dzieci przewożonych do szkół.
Szkolenia odbyły się podczas ferii zimowych tj. 20.01.2014 r. – 31.01.2014 r.
Aby maksymalnie ułatwić dojazd osobom szkolonym, wytypowano 4 miejsca, w których te szkolenia mogłyby się odbyć.
28.01.2014 – Kościerzyna
29.01.2014 – Szemud
30.01.2014 – Pelplin
31.01.2014 - Tczew


Wykłady i prezentacje były prowadzone przez wykładowców z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku,


funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, pedagoga – specjalistę od BRD oraz


specjalistów z Grupy Ratownictwa Medycznego „Alfa”.


W szkoleniach łącznie wzięło udział 247 osób, w tym:
•109 kierowców przewożących dzieci,
•138 opiekunów.


Uczestnicy otrzymali zaświadczenia o odbyciu szkolenia.?

Galeria zdjęć:

przedszkole w Borkowieszkolenieszkolenieszkolenie

Zwiń

Rozwiń

Listopadowe pogadanki o BRD data 16.11.2013


Listopad jest kolejnym miesiącem, w którym pracownicy PORD przeprowadzają pogadanki o bezpieczeństwie na drogach z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Celem tych pogadanek jest nie tylko zapoznanie naszych najmłodszych z przepisami kodeksu drogowego ale przede wszystkim wyrobienie właściwych postaw i nawyków, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo na drodze.
Tematem przeprowadzonych pogadanek było wyjaśnienie i zapoznanie dzieci z obowiązującymi przepisami poruszania się w ruchu drogowym oraz propagowanie noszenia odblasków jako obowiązkowych elementów ubioru wpływających bezwzględnie na ich bezpieczeństwo a niekiedy nawet  ratujących życie.


5 listopada
Na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Borkowie, pracownicy PORD przeprowadzili  zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. W zajęciach uczestniczyło ok. 125 dzieci.


6 listopada
Na prośbę Dyrekcji Gdańskiej Szkoły Podstawowej, przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w formie pogadanki dla uczniów. W zajęciach uczestniczyło ok. 30 dzieci.


7 listopada
Na prośbę Dyrekcji Zespołu Szkół w Czeczewie, zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzili pracownicy Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej gdańskiego PORD. W zajęciach uczestniczyło ok. 120 dzieci.


8 listopada
Na prośbę Dyrekcji Przedszkola Nr 1 w Sopocie, z maluchami  w formie pogadanki o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym rozmawiali pracownicy PORD. W zajęciach uczestniczyło ok. 40 dzieci.


13 listopada
Na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej   w Skarszewach, pracownicy PORD przeprowadzili pogadankę  dla uczniów dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego. W zajęciach uczestniczyło ok. 120 dzieci.


21 listopad 2013


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku  wraz z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz Miejską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,zorganizował  warsztaty szkoleniowe dla kierowców w wieku 50+ z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.PORD w Gdańsku przy współpracy z Harcerską Grupą Ratowniczą „ALFA” przygotował jeden z modułów szkolenia dotyczący udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.


W zajęciach uczestniczyło 15 osób.


30 listopad 2013


PORD wraz z Szkołą Podstawową Nr 50 w Gdańsku zorganizował Festyn Mikołajkowy wraz z konkursami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.Do udziału w konkursach ze znajomości przepisów ruchu drogowego zgłosiło się ok. 100 uczniów, którzy uczestniczyli w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych.?


 

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

"ZWOLNIJ!" - nowa kampania KRBRD data 03.11.2013

Zwolnij!" - to hasło nowej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zainaugurowanej 31 października 2013 roku. Filmy z udziałem eksperta od wypadków drogowych i bliskich ofiar potrąceń na pasach naprawdę dają do myślenia.
Jest to jedna z najostrzejszych, nie pozwalających na obojętność, kampanii społecznych na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego zorganizowana przez KRBRD pod nazwą „Zwolnij!”. Takiej Kampanii jeszcze w Polsce nie było. Nawiązuje ona do najlepszych, światowych wzorców i gwarantuje najwyższe efekty.
Kampania jest odpowiedzią na znaczną liczbę wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego i obejmuje dwa spoty: „10 mniej ratuje życie. Zwolnij” oraz „Zginęli na przejściach, bo kierowca jechał za szybko”
Celem kampanii przeprowadzanej w ramach Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest przekonanie kierowców do zmiany postaw w celu ochrony pieszych i ograniczenia prędkości,   bo ze statystyk wynika, że w Polsce jeszcze cały czas ginie najwięcej pieszych w Europie. Polak - to co trzeci zabity pieszy w Unii Europejskiej. Najwięcej pieszych ginie w okresie październik-styczeń; 61 proc. - w nocy.
Przeczytaj więcej klikając tutaj


Obejrzyj filmy:


10 mniej ratuje życie” 


Ten film jest ekspercki. Pokazuje dokładnie zachowanie ofiary w zderzeniu z samochodem. Opisuje on fakty dotyczące przebiegu wypadku drogowego z udziałem niechronionego uczestnika ruchu -- pieszego. Porównano w nim skutki wypadku drogowego dla pieszego potrąconego przez samochód osobowy jadący z prędkością 60 km/h i 50 km/h. Okazuje się, że różnica 10 km/h ma kolosalne znaczenie dla konsekwencji wypadku drogowego, oznacza bowiem życie lub śmierć pieszego! Reakcja kierowcy oraz prędkość pojazdu jednoznacznie wskazują, że przy prędkości 60km/h pojazd uderza pieszego z prędkościa 46 km/h zas przy 50 km z prędkością 5 km/h. W pierwszym przypadku pieszy jest bez szans, zaś w drugim kończy się wyłącznie na siniakach.
oraz


Zginęli na przejściach, bo kierowca jechał za szybko”


Drugi film pokazuje emocjonalną stronę wypadku, prawdziwe historie, prawdziwe emocje. W spocie występują rodziny prawdziwych ofiar, które zginęły przechodząc przez pasy. 
Spot przedstawia prawdziwe historie ludzkich tragedii:Karola, który zginął 9 lat temu potrącony przez samochód, obok przejścia dla pieszych. Do wypadku doszło w terenie zabudowanym. Karol wracał do domu ze szkoły, miał 9 lat. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. W spocie występują jego rodzice.


Seweryna, który zginął 4 lata temu potrącony przez samochód, na przejściu dla pieszych.
Miał 26 lat. Do wypadku doszło w terenie zabudowanym, wracał do domu z zakupami.
Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. W spocie występuje jego żona i dzieci.


Ani, która zginęła 6 lat temu potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych.
Wracała do domu. Miała 10 lat. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość.
W spocie występują jej rodzice.Wszyscy sprawcy tych ludzkich tragedii otrzymali wyroki skazujące.


W 2012 r. wydarzyło się blisko 8,7 tys. wypadków (23 proc. ogółu) z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Zginęło w nich 1105 osób (31 proc. ogółu), a prawie 12 tys. zostało rannych (26 proc. ogółu), w tym 3177 ciężko (26 proc. ogółu).
W ub. roku zginęło 1157 pieszych, a 9694 zostało rannych. Oznacza to, że każdego dnia na polskich drogach ginęło troje pieszych, a 26 odniosło obrażenia. Najechanie na pieszego było drugim, najczęściej występującym rodzajem wypadku.
Na przejściach dla pieszych doszło w 2012 r. do 3342 wypadków. Zginęło 212 osób, a rannych zostało 3376 osób. Główną przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących, w których poszkodowani zostali piesi, było nieudzielenie pieszemu pierwszeństwa.
Piesi spowodowali 3735 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 625 osób. W większości ofiarami byli sami piesi. Najczęstszą przyczyną było wejście na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Wśród zabitych pieszych 40 proc. stanowią osoby powyżej 60. roku życia.
Według opublikowanego w tym tygodniu przez KRBRD badania opinii Polaków na temat szybkiej jazdy, aż 62 proc. badanych osób uważa, że przekraczanie dozwolonej prędkości nie jest złe, o ile kierowca potrafi dostosować jazdę do warunków panujących na drodze.
Polacy najczęściej są w stanie zaakceptować jazdę z prędkością o 10 km/h przekraczającą limit (45-53 proc. Polaków, w zależności od ograniczenia). Jazdę z prędkością o 20 km/h przekraczającą dozwoloną prędkość akceptuje 17-27 proc. badanych kierowców. Największe przyzwolenie przekraczania dozwolonej prędkości o 10 km/h jest na drogach z ograniczeniem do 50 km/h – 60 proc. badanych osób nie widzi w tym nic złego.


Źródło: (PAP) ; KRBRD

Zwiń

Rozwiń

Bezpieczna jesień na drodze. data 29.10.2013


Początek jesieni , a w szczególności wrzesień i październik, to miesiące kiedy  dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Ograniczenie widoczności przez szybko zapadający zmrok i częste opady sprawia, że prawie 70 proc. polskich kierowców czuje się niepewnie na jesiennych drogach. Ponad 60% z nich natomiast uważa, że często zdarza się im być oślepianym przez światła innych pojazdów.
Dlatego też jesienią sprawne oświetlenie staje się tak bardzo ważne.
Z tego tez powodu, z inicjatywy Polskiego Związku Motorowego oraz sieci warsztatów Norauto rusza druga edycja kampanii edukacyjni – informacyjnej „Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować” połączona z bezpłatną diagnostyką świateł.
Kampania jest swoistą odpowiedzią na wyniki badania „Co Polacy wiedza na temat oświetlenia samochodowego”. Prawie 90% respondentów uważa, że oświetlenie samochodowe ma duży bądź bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jednocześnie niemal 70 proc. z nich twierdzi, że czuje się mniej pewnie bądź niepewnie podczas prowadzenia pojazdu w warunkach pogorszonej widoczności.
Wśród przyczyn pogorszenia widoczności na drodze respondenci najczęściej wymieniają:
1. Złe warunki pogodowe – opady deszczu lub śniegu
2. Szybko zapadający zmrok
3. Oślepianie przez innych kierowców
Wagę problemu potwierdzają także statystyki Komendy Głównej Policji, z których wynika że właśnie we wrześniu i październiku dochodzi do największej liczby wypadków.   W każdym z tych miesięcy w ostatnich latach było ich ponad 3600 a ponad  350 z nich każdego miesiąca pociągało za sobą ofiary śmiertelne.
Oślepianie spowodowane jest najczęściej niewłaściwym ustawieniem świateł lub nieprawidłowym zamontowaniem żarówek. Właśnie z tego powodu  na początku każdego sezonu jesienno-zimowego, Polski Związek Motorowy prowadzi na swoich stacjach bezpłatne ustawienie świateł.
Eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego uważają, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników .
 Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny kontrolowanego pojazdu za pokwitowaniem, jeżeli stwierdzi lub będzie miał uzasadnione podejrzenie, że pojazd ten zagraża bezpieczeństwu na drodze także z powodu świateł.
Akcja „Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować" ma na celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest zadbanie o oświetlenie samochodowe przed zbliżającym się okresem pogorszonej widoczności na drogach.


Źródło: Dziennik Bałtycki 26.09.2013; http://regiomoto.pl

Zwiń

Rozwiń

Dzieci bezpieczne na drodze - projekty BRD data 22.10.2013

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku w październiku 2013r. realizował projekty BRD których zadaniem było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


08.10.2013


na prośbę Dyrekcji Przedszkola „Krasnoludki” w Żelistrzewie,zostały przeprowadzone zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W zajęciach uczestniczyło ok. 60 dzieci.
Na rzecz przedszkola przekazano kamizelki odblaskowe w ramach akcji „Kamizelka dla przedszkolaka”


09.10.2013


na prośbę Dyrekcji Centrum Edukacji Twórczej w Kowalach, zostały przeprowadzone zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W zajęciach uczestniczyło ok. 200 dzieci.


10.10.2013


na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Pępowie, zostały przeprowadzone zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W zajęciach uczestniczyło ok. 200 dzieci.


 


15.10.2013


 


na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej    w Bojanie, przeprowadzono zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W zajęciach uczestniczyło ok. 130 dzieci.


 


16.10.2013


 


na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej    w Karczemkach, zespół PORD przeprowadził zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W zajęciach uczestniczyło ok. 75 dzieci.


 


 
18.10.2013


 


na prośbę Dyrekcji Gdańskiej Szkoły Autonomicznej, pracownicy Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej PORD przeprowadzili zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W zajęciach uczestniczyło ok. 140 dzieci.


 


 


Wszystkie pogadanki zostały przeprowadzone w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły"

Galeria zdjęć:

przedszkole w zelistrzewieCentrum KowaleSzkoła w PepowieSzkoła w PępowieBojano - pogadanki o BRDKarczemki - pogadanki o BRD

Zwiń

Rozwiń

Działania na rzecz BRD Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego data 06.10.2013


W okresie od lipca do września Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego wspólnie z partnerami społecznymi był współorganizatorem akci z zakresu BRD, których celem było:
1. popularyzowanie wśród młodzieży i dorosłych rowerzystów znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się rowerzystów w ruchu drogowym;
3. propagowanie aktywnego wypoczynku, jako wygodnej i prostej aktywności ruchowej;
4. propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem;
5. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;


Akcje odbywały się według następującego harmonogramu:


21.07.2013


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego  wraz z Fundacją Na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach "Dolina Zdrowia" byli organizatorami festynu "Bezpieczna droga - Święty Krzysztof 2013 w Skarszewach" promującą bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego.
Uczestnicy rozwiazywakli testy z zakresu przepisów o ruchu drogowym dla rowerzystów oraz odpowiadali na pytania ustne.
Następnie sprawdzali swoje umiejętności na torze przeszkód do jazdy sprawnościowej rowerem oraz podczas próby sprawnościowej. W imprezie uczestniczyło ok. 300 osób.


24.08. 2013


PORD wraz z LINK PR & Marketing Projects oraz Pomorską Radą Bezpieczeństwa Ruchu byli organizatorami Drogowego Pikniku Motoryzacyjny „Moto Safety Day”.
Dla uczestników przygotowano zestaw pytań ustnych – oraz testy z przepisów ruchu drogowego.
Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 300 dzieci a wiedzę z przepisów ruchu drogowego na komputerze sprawdzało ok. 50 osób dorosłych.


08.09.2013


PORD wraz z Gminą Szemud zorganizował „Gminne Dożynki Koleczkowo 2013”.


Przygotowano zestawy testów z zakresu przepisów o ruchu drogowym dla rowerzystów oraz pytania ustne dla dzieci.
Uczestnicy akcji mieli możliwość sprawdzić swoje umiejetności na torze przeszkód do jazdy sprawnościowej rowerem i podczas próby sprawnościowwj. W imprezie uczestniczyło ok. 500 osób.


19.09.2013


PORD wraz z Urzędem Miasta Starogard Gdański był organizatorem festynu w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Na przygotowanym przez organizatorów torze przeszkód do jazdy sprawnościowej rowerem umiejetności swoje sprawdziło ok. 100 osób.


28.09.2013


PORD wraz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku przeprowadził szkolenie instruktażowe dla nauczycieli prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową, którego celem było:
 
1.Kształtowanie właściwych nawyków i postaw dziecka jako uczestnika ruchu drogowego,
2.Przygotowanie do samodzielnego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, pasażera, rowerzysty i motorowerzysty,
3.Pokazanie zagrożeń w różnych sytuacjach drogowych,
4.Propagowanie zachowań chroniących przed wypadkiem,
5.Wpajanie zasad prawidłowego zachowania dziecka w sytuacji, gdy jest świadkiem wypadku, w tym udzielania pierwszej pomocy.


W szkoleniu udział wzięło 38 nauczycieli  


 

Galeria zdjęć:

Skarszewy Skarszewy 21.07Skarszewy 21.07Skarszewy 21.07SopotSopotStarogard Gdański

Zwiń

Rozwiń

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z udziałem dzieci. data 30.09.2013

Każdego roku, na początku września , najmłodsi uczniowie przechodzą intensywne szkolenie z zasad poruszania się po drodze. Nauczyciele, rodzice, policjanci, pracownicy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku nie szczędzą wysiłków, aby najmłodszych wyposażyć w wiedzę pozwalająca im na bezpieczny udział w ruchu drogowym. Opowiadają, pokazują filmy, organizują „wycieczki” po mieście tłumacząc zasady i pokazując jak należy z nich korzystać. Odbtwa się kampania "Bezpieczna droga do szkoły"
Nie mniej jednak dzieci nadal stanowią liczną grupę ofiar wypadków drogowych.


Statystyki policyjne dotyczące wypadków drogowych za najczęstsze przyczyny tych wypadków z udziałem dzieci  uznają:
1. Wejście dziecka na jezdnię tuż przed jadącym pojazdem;
2. Przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym  - często na skróty;
3. Wejście na jezdnię zza zaparkowanego pojazdu lub innej przeszkody;
4. Wejście na jezdnię przy czerwonym świetle;
5. Zła widoczność na drodze (np. mgła, zmierzch) i brak oznakowania elementami odblaskowymi;
6. Nieostrożna jazda rowerem.


Źródło: Dziennik Bałtycki  (04.09.2013)

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Bezpieczeństwo najmłodszych - najważniejsze data 30.09.2013

W ramach trwającej kampanii „Bezpieczna droga do szkoły” edukuje się nie tylko dzieci ale również rodziców. To oni są najczęściej dla dziecka pierwszymi nauczycielami jak poruszać się w ruchu drogowym. To oni także stanowią przykład, który dzieci najczęściej naśladują.
Warto przy tej okazji przypomnieć jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo na drodze małego ucznia.
Poniżej kilka rad jak mama i tata mogą skutecznie ograniczyć ryzyko związane z codziennym odbywaniem drogi do szkoły i do domu rozpoczynającego edukację malucha.
1. Koniecznie należy wyposażyć dziecko w elementy odblaskowe, które sprawią, że będzie ono widoczne dla kierowcy już z odległości 300 metrów. Szczególnie ważne jest to jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok. Podczas kampanii zostanie rozdanych dzieciom 14 tysięcy elementów odblaskowych w postaci delfinka.
2. Bezwzględnie należy dawać dzieciom tzw. „dobry przykład” , ponieważ to właśnie rodzice stanowią dla maluchów najwyższy autorytet. Zalecenia nie poparte osobistym przykładem niestety nie oznaczają, że dziecko się do nich dostosuje;
3. Dziecko musi dokładnie poznać drogę do szkoły. Dlatego też wspólne z mamą lub tatą pokonanie drogi do szkoły oraz wyjaśnianie podczas tej wędrówki zasad zachowania się na drodze jest nie do przecenienia. Dobrze jest także powtórzyć taką „wycieczkę” ponownie, ale już w roli dziecka jako przewodnika.
4. Dziecko powinno także rozumieć dlaczego jest zobowiązane do przestrzegania określonych zasad poruszania się po drodze a nie tylko znać je na pamięć. Każde pytanie „dlaczego?” lub „po co?” musi uzyskać wyczerpująca odpowiedź;
5. Dziecko należy dobitnie uświadomić, że ulica nie jest placem zabaw i obowiązują na niej bardzo precyzyjnie określone zasady poruszania się. Nie dostosowanie się do nich może być niebezpieczne.
Warto o tym pamiętać, jako że dzieci na jezdni są szczególnie zagrożone  z uwagi na niski wzrost, małą podzielność uwagi a także z powodu nieprawidłowej oceny sytuacji na ulicy wynikającej z ich niewielkiego doświadczenia. Eksperci so spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego podkreślają, że właśnie z tych powodów dzieci wymagają dużo więcej uwagi podczas przygotowania ich do  prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym.


Źródło: Dziennik Bałtycki (09.09.2013)

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Bezpiecznie do szkoły data 26.09.2013


Po raz kolejny już, od dnia 1 września ruszyła kampania „Bezpieczna droga do szkoły” organizowana wspólnie przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego,  Redakcję „Dziennika Bałtyckiego” i Grupę Lotos. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Wróć bezpiecznie ze szkoły”
Celem kampanii jest edukacja dorosłych i dzieci w zachowaniach na drodze, które zapewnią  najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczną drogę do i ze szkoły.
Funkcjonariusze i specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego wyjaśniać będą  dzieciom po co  trzeba nosić odblaski i dlaczego nie można przechodzić na czerwonym świetle. Wyjaśniać będą również dlaczego przed wejściem na jezdnię warto dwa razy spojrzeć w lewo. Takie spotkania mają przygotować  najmłodszych do samodzielnego pokonywania drogi do szkoły. Organizatorzy nie zamierzają tylko edukować dzieci, ale także dokładnie przyjrzeć się otoczeniu szkół i przejściom dla pieszych, aby wprowadzić konieczne zmiany podnoszące bezpieczeństwo. Mają także nadzieję, że dzięki takim akcjom uda się zmienić wrażliwość kierowców i uczulić ich na problemy najmłodszych.
Dziecko zachowania na drodze uczy się wiele lat – mówi Krzysztof Chmielewski z PORD . Dziecko nie ma pojęcia, jaki samochód jedzie szybciej a jaki wolniej. Dla dziecka oczywiste jest, że jak coś jest duże – to jest bezpieczne i szybkie, a to jest często nieprawda. Pieszy nie żadnych szans w zderzeniu z jadącym pojazdem . Dlatego też – zdaniem K. Chmielewskiego – tak istotne jest aby podczas kampanii edukować wykorzystując wszelkie dostępne środki zarówno te infrastrukturalne jak progi czy znaki drogowe ale także psychologiczne jak zmieniane świadomości kierowców czy wykorzystanie autentycznej pasji nauczycieli uczących wychowania komunikacyjnego.
Akcja ma także na celu wskazanie jak ważna jest koordynacja działań i współpraca wielu różnych grup zawodowych i instytucji, zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego.


Źródło: dziennik Bałtycki (02.09.2013) oraz materiały własne.


logo              logo logo


 

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

"Równi na drodze". data 24.09.2013

  Trwa kampania "Równi na Drodze"zorganizowana przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, promowanie kulturalnego zachowania oraz poprawa relacji między kierowcami jednośladów i dwuśladów 
 
W największych miastach Polski pojawiły się billboardy promujące kampanię, która ma kierowcom przypominać o innych uczestnikach ruchu drogowego hasłem "Równi na drodze". Oplakatowane zostały także autobusy komunikacji miejskiej.   Do akcji właczył sie takze znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. Podczas inauguracji kampanii Prezes Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego Powiedział "To jest akcja, która ma przede wszystkim powiedzieć użytkownikom drogi: nie jesteś sam na drodze. Oprócz ciebie - kierowco samochodu osobowego, ciężarowego, autobusu - na drodze są motocykliści. Kierowco motocykla czy skutera, oprócz ciebie na drodze są jeszcze kierowcy innych pojazdów. Uważajcie na siebie nawzajem, miejcie do siebie szacunek"  
Akcja skierowana jest to wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ma zwrócić uwagę kierowców na obecność na drodze motocykli oraz popularyzować nawyki poprawiające bezpieczeństwo motocyklistów.
Jest to kampania wyjątkowa, bo łączy środowisko kierowców jednośladów oraz kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, przekonując ich, że możliwa jest harmonijna współegzystencja i wzajemny szacunek.
Kampanię honorowym patronatem objęła Komenda Główna Policji.


Intencją organizatorów kampani jest aby na drodze mozliwe były takie sytuacje jak np. ta zaproponowana przez Hołowczyca: "Bardzo lubię dzielić się drogą. Kiedy jestem motocyklistą, to cieszę się, że już mogę zobaczyć taki widok, że samochody się rozjeżdżają i mogę dojechać do samego końca, do samych świateł na skrzyżowaniu i startować jako pierwszy. Z drugiej strony kiedy jadę samochodem i mogę dać drogę motocykliście, zjechać bliżej krawędzi pasa czy drogi i widzę podniesioną rękę motocyklisty, to też sprawia mi to satysfakcję i mam frajdę. Warto się dzielić drogą" 


Źródło: www.rowninadrodze.pl

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Kampania Społeczna "Prędkość w mieście to obciach" data 17.08.2013

Organizatorem kampanii jest firma ubezpieczeniowa Liberty Direct zaś patronuje jej Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.                                            


Celem kampanii jest ograniczenie liczby wypadków drogowych w mieście poprzez zmianę przyzwyczajeń i złych nawyków kierowców oraz  upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Pomysł kampanii stał się odpowiedzią na problem społeczny związany z dużą wypadkowością na terenie zabudowanym.


Statystyki podają, że w 2012 roku aż 73% ogólnej liczby wypadków miały miejsce właśnie w obszarze zabudowanym. Zginęły w nich 1.652 osoby a ponad 32.000 zostało rannych.
Pomimo systematycznego spadku liczby wypadków, miasta nadal pozostają w strefie podwyższonego ryzyka. Dzieje się tak dlatego, że w dalszym ciągu wielu kierowców preferuje w miastach wysoce ryzykowny styl jazdy, w którym stałymi elementami są m.in.:


- przekraczanie dozwolonej prędkości,


- nieprawidłowe wyprzedzanie,


- wymuszanie pierwszeństwa


- czy nieustąpienie pieszym.


Kampania adresowana jest przede wszystkim do młodych kierowców, którzy statystycznie są sprawcami największej liczby wypadków.


W ramach kampanii został ogłoszony konkurs na film promujący bezpieczną jazdę samochodem w mieście. Spośród zgłoszeń zostaną wyłonione najlepsze spoty, które następnie będą promowane w internecie oraz social media. Prace konkursowe można zgłaszać do 2 września br. Na zwyciężców czekaja wysokie nagrody a filmy można zgłaszać poprzez stronę internetową.


 
 Źróło: http://prnews.pl;www.kampaniespoleczne.pl: www.krbrd.gov.pl

Galeria zdjęć:

patron kampaniipartner kampanii

Zwiń

Rozwiń

Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 - 2020 data 17.08.2013

Krajowa Rada BRD w dniu 20 czerwca 2013 r. przyjęła do realizacji Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 - 2020.
NPBRD jest kompleksową strategią przyjęta na szczeblu krajowym do realizacji


                                 WIZJI - ZERO ZABITYCH NA POLSKICH DROGACH.


Strategia ta oparta jest na pięciu filarach: bezpieczny człowiek, bezpieczna droga, bezpieczna prędkość, bezpieczny pojazd, ratownictwo medyczne oraz opieka powypadkowa i skierowana jest do wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Wyznacza konkretne cele do osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego do 2020 roku takie jak:
- nie więcej niż 2 000 ofiar śmiertelnych 
- 6 900 ciężko rannych w 2020 roku
- zmniejszenie liczby wypadków,  
- walka z nadmierną prędkością
- poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów  


Strategia wzoruje się na międzynarodowych wzorcach, których skuteczność w zmierzeniu się z problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego została już wielokrotnie potwierdzona.
Przyjmują one nastepujące założenia:
- że człowiek korzystający z drogi będzie zawsze popełniał błędy, a szeroko rozumiany system bezpieczeństwa     ma ograniczyć   konsekwencje ewentualnego zdarzenia.
- podejście 4xE(inżynieria-Engineering;nadzór-Enforcement;edukacja - Education;ratownictwo-Emergency), które wyznacza obszary  działań i inicjatyw potrzebne do podniesienia stanu bezpieczeństwa na drogach. 
Pamiętać należy, że Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020 nie jest planem działań, a jedynie programem wyznaczającym kierunek, w jakim należy podążać by osiągnąć zamierzone cele.


Konkretne działania zostały zwarte w Programie Realizacyjnym na rok 2013, który 22 maja 2013 roku został przyjęty przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 


W Polsce prawdopodobieństwo śmierci bądź odniesienia obrażeń przez uczestników ruchu drogowego jest wciąż największe spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.


 


liczba zabitych?


        


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Liczba zabitych w wypadkach drogowych na 1 mln mieszkańców w krajach UE 27 w roku 2011


W celu zmiany tej sytuacji Od wielu lat realizowane są cele stawiane przez takie programy jak „Gambit 2000” czy „Gambit 2005”. Efektem tej pracy jest systematycznie zmniejszanie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Ostatnie 10 lat to blisko 28% mniej zabitych na polskich drogach.


mapa ryzyka


 


 


 


 


 


 


 


 


Mapa ryzyka społecznego mierzonego liczbą zabitych w wypadkach drogowych na drogach krajowych na 1 mln mieszkańców w województwach w 2011 roku
 


Źródło:www.krbrd.gov.pl

Zwiń

Rozwiń

Czerwcowe projekty BRD data 09.07.2013

Czerwcowe działania Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej PORD w zakresie bezpieczenstwa ruchu drogowego miały na celu:  • popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,

  • propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,

  • obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,

  • dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,

  • propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem,

  • wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,


Akcje podejmowane były we współpracy z dyrekcjami szkół i radami dzielnic a także w koordynacji z Policją i Strażą Pożarną.
W czerwcu odbyły się cztery takie akcje.


3 czerwca 2013 roku


Turniej rowerowy w Łęgowie zorganizowany dla uczniów zespołu szkół w Łęgowie. Z inicjatywą organizacji wystapiła Dyrekcja Zespołu Szkół.
 
Turniej składał się z dwóch części: testów i rowerowego toru przeszkód.
 
W turnieju wzięło udział ok. 40 uczniów.


Łęgowo Łęgowo Łęgowo


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  6 czerwca 2013


Pogadanka dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego została zorganizowana na prosbę dyrekcji SP nr 29 z Gdyni. 


 
W zajęciach uczestniczyło ok. 100 dzieci.


8 czerwca 2013
Festyn z okazji Dnia Dziecka z elementami BRD został zorganizowany przez PORD na prośbę Dyrekcji SP nr 1 w Starogardzie Gdańskim.


 
Opracowane zostały   zestawy pytań ustnych  dotyczących bezpiecznego zachowania się na drodze.


Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 150 dzieci.


22 czerwca 2013
Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym został zorganizowany przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku wspólnie z Radą Dzielnicy Gdańsk Chełm


 
Uczestnikami turnieju byli uczniowie 5 drużyn 3 osobowych z osiedlowych szkół podstawowych, którzy mieli za zadanie:
•rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
• pokonać rowerowy tor przeszkód


 Ćhełm Chełm 


Chełm Chełm Chełm


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 30 czerwca 2013
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował z Urzędem Gminy w Trąbkach pod patronarem Rady Powiatu Gdańskiego, Wielkich finał kolejnej edycji Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „Trąbimy o Bezpieczeństwie”.


 
Uczestnikami turnieju byli uczniowie 10 drużyn 3 osobowych z gminnych szkół podstawowych, którzy mieli za zadanie:
•rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego,
•pokonać rowerem tor przeszkód.


 


Trąbki Wielkie Trabki Wielkie Trąbki Wielkie

Zwiń

Rozwiń

Działania PORD na rzecz BRD w maju 2013r data 31.05.2013

21.05.2013


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z Zespołem Szkół w Kiełpinie, zajęcia w formie pogadanki dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1.obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2.dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 150 dzieci.


pogadani


    pogadanki


 


  


 


 


 


 


22.05.2013


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku zorganizował wraz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku Festyn „Bezpieczne miasto” w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.


Celem udziału w imprezie było:
1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
3.propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.


Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 150 dzieci.


 
brd  brd


 


 


 


 


 


24.05.2013


PORD w Gdańsku zorganizował wraz z Dyrekcją Gimnazjum Nr 3  w Gdańsku konkurs BRD w formie biegu na orientację dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na terenie dzielnicy Gdańsk-Oliwa.


Celem udziału w imprezie było:


1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,


Uczestnikami konkursu były drużyny 5 osobowe, dla których opracowano test z przepisów ruchu drogowego. Udział wzięło ok. 120 uczniów.
 


29.05.2013
PORD w Gdańsku wraz z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Bolszewie zorganizował turnirj rowerowy.


Celem udziału w Turnieju było:


1.popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2.propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego,
3.wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego,


Turniej składał sie z testu z przepisów ruchu drogowego oraz rowerowego toru przeszkód.


W turnieju wzięło udział ok. 40 uczniów.


 brd  brd


 

Zwiń

Rozwiń

Nasze projekty BRD w kwietniu data 29.04.2013

Wydział działalności pozaegzaminacyjnej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku w ramach realizacji planu BRD na rok 2013 zrealizował w kwietniu następujace projekty:


11.04.2013 r. 


PORD w Gdańsku na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 79 w Gdańsku, przeprowadził  zajęcia w formie pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów korzystających ze szkolnej świetlicy.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1. obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2. dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 30 dzieci.


 


18.04.2013 r. 


PORD  w Gdańsku wspólnie z Dyrekcją Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku, zorganizował zajęcia w formie pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów korzystających ze szkolnej świetlicy.


Celem zajęć było zapoznanie dzieci z:
1. obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
2. dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach uczestniczyło ok. 80 dzieci


 


szkoła podstawowa STO   Szkoła podstawowa Sto


 


 


 


 


 


20.04.2013 r. 
 
PORD w Gdańsku  wraz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku,przeprowadził  szkolenie instruktażowe dla nauczycieli  prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową


Celem szkolenia było zapoznanie uczestników szkolenia z zagadnieniami:
1. Kształtowanie właściwych nawyków i postaw dziecka jako uczestnika ruchu drogowego,
2. Przygotowanie do samodzielnego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, pasażera, rowerzysty i motorowerzysty,
3. Pokazanie zagrożeń w różnych sytuacjach drogowych,
4. Propagowanie zachowań chroniących przed wypadkiem,
5. Wpajanie zasad prawidłowego zachowania dziecka w sytuacji, gdy jest świadkiem wypadku, w tym udzielania pierwszej pomocy.


Przeszkolono 50 nauczycieli  


 

Galeria zdjęć:

Pogadanka w szkole nr 79

Zwiń

Rozwiń

Dbamy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym data 07.04.2013

19-22.03.2013


Szkolenie z ratownictwa medycznego i pogadanki na temat BRD


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował, na prośbę Dyrekcji Zespołu Kształcenia w Bielkówku, szkolenie z ratownictwa medycznego oraz zajęcia w formie pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie z:
1. zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
2. obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym,
3. dbaniem o bezpieczeństwo własne poprzez noszenie elementów odblaskowych,


W zajęciach z ratownictwa medycznego uczestniczyło 32 nauczycieli oraz ok. 50 uczniów klas IV-VI natomiast w pogadankach dot. BRD wzięło udział oraz ok. 120 uczniów klas O-III.


Szkolenie w zakresie ratownictwa medycznego przeprowadzili współpracujący z PORD ratownicy Harcerskiej Grupy Ratowniczej ALFA.


 


23.03.2013r


Festiwal Rowerowy


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Rowerowy Festiwal wraz z firmą ARW Jagiełło z Gdyni.


Celem udziału w imprezie było:
1. popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym;
2. propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego;
3. propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.


 


Opracowano  zestawy pytań ustnych oraz przygotowano testy komputerowe w zakresie prawa jazdy kat. B na komputerze przenośnym. .


Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 200 dzieci, natomiast ok. 50 osób skorzystało z testów na komputerze przenośnym.

Galeria zdjęć:

ratownictwo medyczneratownictwo medyczne

Zwiń

Rozwiń

Uczymy maluchy zasad BRD data 20.03.2013

 


W dniu 13 marca 2013 roku Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku na prośbę Dyrekcji Przedszkola Niepublicznego „Piotruś Pan” w Gdańsku,zorganizował zajęcia dla wychowanków w formie pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Celem zajęć było zapoznanie  maluchów z obowiązującymi zasadami poruszania się dzieci w ruchu drogowym oraz uwrażliwienie ich na ważną rolę elementów odblaskowych w zapewnieniu im bezpiecznego poruszania się po drodze.
W zajęciach udział wzięło 60 dzieci, które zostały obdarowane odblaskowymi kamizelkami w ramach akcji "kamizelka dla przedszkolaka"


?

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

plan BRD 2013 data 03.03.2013

 Pomorski Osrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku w 2013 roku realizować będzie zadania BRD zgodnie z poniższym planem


WSPÓŁPRACA MERYTORYCZNA I ORGANIZACYJNA W TURNIEJACH WIEDZY O BRD, WYŚCIGACH I IMPREZACH ROWEROWYCH:
1.  Ogólnopolski Turniej Wiedzy o BRD:
.     a)  eliminacje miejskie i gminne
.     b)  eliminacje powiatowe
.     c)  Finał Wojewódzki
     d)  inne turnieje


KONKURSY - PLASTYCZNE, TEATRALNE, PIOSENKI:
1.   Plastyczny "Moja droga do szkoły"
2.   Plastyczny "Bezpieczne wakacje"
3.   Plastyczny "Bądź widoczny na drodze"
4.   Wojewódzki Festiwal Piosenki o BRD
5.   Konkurs "Szóstka z bezpieczeństwa"
6.   Konkursy z wiedzy o BRD w szkołach
7.   inne


WYPOSAŻANIE SAL WYCHOWANIA KOMUNIKACYJNEGO


OGRANIZACJA "MIASTECZEK RUCHU DROGOWEGO"


PRZEPROWADZANIE EGZAMINÓW NA KARTĘ ROWEROWĄ


WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁAMI, PRZEDSZKOLAMI I ORGANIZACJAMI MŁODZIEŻOWYMI:
1.   Wyposażanie szkół i przedszkoli w materiały propagujące BRD
2.   Wyposażanie organizacji młodzieżowych w materiały propagujące BRD
3.   Stała współpraca  - SP Nr 50 Gdańsk, SP Nr 65 Gdańsk, SP Nr 29 Gdynia, SP Nr 39 Gdynia, ZS Smętowo Graniczne, ZKPiG Kolbudy, Gimnazjum Nr 3 Tczew, Gimnazjum Nr 1 Tczew, ZS Miechucino, Przedszkole "Bajeczka" Starogard Gdański, Przedszkole "Słoneczna Kraina" Łęgowo
4.   Akcja "Kamizelka dla przedszkolaka"


WYPOSAŻENIE DZIECI W ZNACZKI ODBLASKOWE ORAZ WYDAWNICTWA DOT. BRD


 

Zwiń

Rozwiń

Informacja z realizacji planu BRD z 2012 r. data 06.02.2013


I. Organizacja i współorganizacja imprez tematycznych, mających na celu edukację  i propagowanie BRD: 15 964 osób
• Imprezy tematyczne: 51


II. Organizacja i współorganizacja turniejów i konkursów BRD:  5 474 osób
• Turnieje i konkursy BRD: 15


III. Karta motorowerowa i rowerowa: 1 879 uczniów przeegzaminowanych
• Karta rowerowa: 1 008 uczniów
• Karta motorowerowa: 871 uczniów


IV. Szkolenie kierowców autobusów przewożących dzieci do szkoły oraz opiekunów dzieci przewożonych: 312 osób.


V. Wyposażenie sal wychowania komunikacyjnego: 8 sal


VI. Wyposażenie miasteczek ruchu drogowego: 8 miasteczek


VII. Coroczna akcja wyposażenia uczniów z klas 0 – 1 w elementy odblaskowe: 27 992 uczniów


VIII. Wyposażenie przedszkoli w kamizelki odblaskowe w ramach akcji „Kamizelka dla przedszkolaka 2012”: 23 przedszkola


IX. Akcje medialne wraz z Dziennikiem Bałtyckim:
• Komiks „Grzesiu, uważaj!”: nakład 10 000 egz.
• Plebiscyt „Osobowość Roku w działaniach na rzecz BRD”


 


ŁĄCZNIE kontakt: 51 621 OSÓB


 


 


 


 


  

Zwiń

Rozwiń

PRACOWITE WAKACJE data 13.09.2012

Okres wakacji dla pracowników PORD to także czas intensywnej pracy. Wprawdzie w szkołach nie rozlega się lekcyjny dzwonek i nie slychać gwaru dziecięcych głosów ale Wydział Dzałalności Pozaegzaminacyjnej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego nie przerywa swojej pracy, a właściwie misji, której celem jest propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego.Generalnie najchętniej wykorzystywane są do tego tematyczne turnieje, festyny, czy też konkursy, mających za zadanie :
- popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym,
- propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestników ruchu drogowego
- wyposażenie rowerów i kierujących w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo uczestników   ruchu drogowego,
- propagowanie i popularyzacja prawidłowej techniki jazdy rowerem.
 
Kalendarz działąń podejmowanych przez pracowników WDP lub rejestrujących ich udział jako współorganizatorów przedstawia się następująco:
 
01.czerwiec 2012 r.


Turniej BRD w Szkole Podstawowej  w Górze, w którym wzięło udział ok. 50 uczniów odpowiadajacych na pytania  z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Festyn szkolny w SP 16 w Gdańsku z udziałem prawie 100 uczniów.


02.czerwiec 2012 r.


Festyn z okazji Dnia Dziecka w Lublewie, zorganizowany wspólnie z Dyrekcja ZKiW. Uczestnicy odpowiadali na pytania w konkursie wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło k. 50 dzieci.


 Festyn w oliwskim ZOO z okazji Dnia Dziecka zorganizowany wspólnie z Komendą Miejską Policji w Gdansku, Strażą Miejską w Gdansku oraz Dyrekcją Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku - Oliwie Hufcem ZHP Gdańsk - Śródmieście. W konkursie wiedzy o przepisach dotyczących poruszania się pieszych po drogach udział wzięło ok. 500 dzieci.


03 czerwiec 2012


IX Wielki Festyn Rodzinny  w dzielnicy Orunia zorganizowany wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Orunia.
Do udziału w loterii pytań ze znajomości przepisów ruchu drogowego zgłosiło się ok. 350 dzieci.


05 czerwiec 2012


Festyn dla dzieci z rodzinnych domów dziecka zorganizowany wspólnie z Dyrekcją ZSSiO w Gdańsku


 Na specjalnie przygotowanym rowerowym torze przeszkód swoje umiejętności sprawdzało około 50 dzieci.


16 czerwiec 2012


Festyn Rodzinny w Gdańsku zorganizowany wspólnie z Dyrekcją Sp Nr 12 w Gdańsku                             
W konkursie ze  znajomości przepisów ruchu drogowego udział wzięło ok. 150 dzieci.


24 czerwiec 2012


Trąbimy o bezpieczeństwie - to finał turnieju BRD przeprowadzony w Trąbkach Wielkich, którego organizatorami obok PORD - u, był Urząd Gminy w Trabkach Wielkich
Ta kolejna edycja, majacego już wieloletnią tradycję, turnieju popularyzującego bezpieczne poruszanie się po drogach oraz znajomość przepisów ruchu drogowego.
W turnirju wystartowało 14 drużyn po trzy osoby każda
 
07 lipiec 2012


Festyn "Bezpieczne lato" zorganizowany wspólnie z Urzędem Gminy w Pszczółkach


Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych oraz korzystały z rowerowego toru przeszkód, na którym miały możliwość sprawdzić swoje umiejętności.
W festynie udział wzięło ok. 100 dzieci.


14 lipiec 2012


„Siedem Stron" - to festyn zorganizowany wspólnie z Urzędem Gminy Przywidz
Około 100 dzieci wzięło udział w konkursie wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych, odpowiadając na pytania konkursowe.


16 lipiec 2012


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współorganizował wraz z dyrekcją Klubu Osiedlowego „Piastuś” w Gdańsku zajęcia dotyczące BRD na terenie miasteczka ruchu drogowego, na którym przygotowany został specjalny tor przeszkód.
Udział wzięło 30 dzieci.


24 lipiec 2012


Wspólnie  z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku, PORD zorganizował  festyn w ramach obchodów Święta Policji.
Osoby odwiedzające festyn uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Udział wzięło ok. 1000 osób.


06 sierpień 2012


W ramach działań prewencyjnych bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym PORD wspólnie z  Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wejherowie, przeprowadził zajęcia w formie pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 W zajęciach uczestniczyło ok. 50 dzieci.


11 sierpień 2012


Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku współzorganizował wraz z LINK PR & Marketing Projects oraz Pomorską Radą Bezpieczeństwa Ruchu  Drogowego Piknik Motoryzacyjny „ABC Bezpieczeństwa”.


Przygotowane zostały zestawy pytań ustnych – oraz laptopy z testami z przepisów ruchu drogowego.
Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 500 dzieci a wiedzę z przepisów ruchu drogowego na komputerze sprawdzało ok. 50 osób dorosłych.


12 sierpień 2012


Wspólnie  z Komendą Powiatową Policji w Kartuzach przeprowadzona została IX edycja Festynu Rodzinnego „Wspólnie – Bezpieczne Chmielno”.
Dorośli uczestnicy festynu odpowiadali na pytania z zakresu ruchu drogowego  oraz mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na testach komputerowych w zakresie prawa jazdy kat. B na komputerze przenośnym. .
Dzieci uczestniczyły w losowaniu pytań do ustnego konkursu wiedzy o przepisach dotyczących ruchu pieszych. Udział wzięło ok. 200 dzieci, natomiast ok. 50 osób skorzystało z komputerowych testów. 


23 sierpień2012


PORD w Gdańsku wraz z Gdańskim Domem Organizacji Pozarządowychbyli organizatorami festynu - akcji charytatywnej pn. „Zeszyt dla ucznia”.


Uczestnicy mieli możliwość odpowiedzi na  zestawy pytań dotyczących BRD a także mogli sprawdzić swoje wiadomości rozwiązując testy  komputerowe w zakresie prawa jazdy kat. B na komputerze przenośnym.


  

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Jak bawiliśmy się podczas Dnia Otwartego PORD data 28.06.2012

23 czerwca - dzień wyśmienitej zabawy podczas Dnia Otwartego PORD. Poza konkursami: pomiedzy Egzaminatorami i Instruktrami i konkursie rowerowym VIP, najwiekszą gwiazdą był policyjny pies Reksio - specjalista od wyszukiwania materiałów wybuchowych. Sensację wzdudził także  specjalny robo policyjny do rozbrajania ładunków wybuchowych.


Ale największymi gwiazdami były nasz dzieciaki - jak widać na zdjęciach bawiły się znakomicie.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Finał eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju BRD data 13.05.2012

W dniu 12 maja 2012 na terenie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju BRD.
Zwycięzcy eliminacji będą reprezentować Województwo Pomorskie w finale ogólnopolskim.


Zacięta rywalizacja zarówno podczas eliminacji testowych jak i praktycznych na terenie Miasteczka Ruchu

Drogowego w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych pozwoliła wyłonić następujących zwycięzców:

Szkoły Podstawowe


Wyniki drużynowe:
1. PSP w Myślicach
2. Parafialna SP w Żukowie
3. SP w Dąbrówce


Wyniki indywidualne:
1. Kacper Piekarski – SP w Dąbrówce
2. Marcin Chojnacki – PSP w Myślicach
3. Seweryn Gracz – PSP w Myślicach


Szkoły Gimnazjalne


Wyniki drużynowe:
1. Gimnazjum w Jabłowie
2. Gimnazjum w Jezierzycach
3. Gimnazjum w Lipnicy


Wyniki indywidualne:
1. Karol Damski – Gimnazjum w Jezierzycach
2. Karol Minuth – Gimnazjum w Jabłowie
3. Piotr Talliński – Gimnazjum w Jabłowie

Galeria zdjęć:

I miejsce PSP w MyślicachI miejsce - PSP w MyślicachII miejsce- Parafialne SP w ŻukowieI miejsce - Gimnazjum w JabłowieII miejsce - Gimnazjum w JezierzycachIII miejsce - Gimnazjum w LipnicyIV miejsce - Gimnazjum w Szemudzie Gimnazja - V miejsceNagrodyNagrody

Zwiń

Rozwiń

Ale się działo..................fotorelacja z rywalizacji szkół jazdy i instruktorów data 02.05.2012

21 kwietnia na terenie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku odbył się konkurs szkół jazdy i instruktorów, który był zakończeniem plebiscytu na najlepszą szkołę jazdy i najsympatyczniejszego instruktora, przeprowadzonwgo wspólnie przez PORD, Dziennik Bałtycki i Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Ośrodków Szkolenia Kierowców.


Do konkursu zgłosiło się 40 OSK i ponad 100 instruktorów z całego województwa, którzy zebrali ponad 10.000 głosów od swoich kursantów i czytelników Dzienika Bałtyckiego. Wyniki zaprezentowaliśmy we wcześniejszych informacjach.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konkursowych zmagań najlepszych. których nawet pogoda nie była w stanie pokonać.........


 


WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!


Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Ośrodków Szkolenia dziękujemy za udostępnienie zdjęć.

Galeria zdjęć:

Zwiń

Rozwiń

Turniej Ośrodków Szkolenia Kierowców i instruktorów data 23.04.2012

21 kwietnia na terenie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego odbył się turniej Ośrodków Szkolenia Kierowców


i instruktorów szkół jazdy. W turnieju udział wzięło 8 szkół jazdy i 23 instruktorów. Wprawdzie wcześniej swój


akces zgłosiło 17 ośrodków i 46 instruktorów ale opady deszczu w sobotnie przedpołudnie niestety negatywnie


wpłynęły na frekwencję.
Uczestnicy turnieju musieli wykonać pięć zadań:
- plac manewrowy
- test stewarda polegający na tym aby nie zrzucić umieszczonej na masce małej piłki
- slalom tyłem
- rowerowy tor przeszkód polegający na bezbłędnym kręceniu ósemek
- pierwsza pomoc przedmedyczna


Zwycięzcami deszczowego turnieju w kategorii OSK zostali
1. OSK TURBO JAZDA – reprezentowana przez Tadeusza Brzezińskiego
2. OSK DELTA reprezentowana przez Marcina Stańczyka
3. OSK SZKOŁA JAZDY 4 KOŁA reprezentowana przez Arkadiusza Lesnera


Zwycięzcami indywidualnego turnieju instruktorów zostali:
1. LESZEK SKAZA z OSK SOT – AS
2. TOMASZ DOBEK z OSK DELTA
3. SŁAWOMIR WENTOWSKI z OSK OKEY


Zwycięzcom nagrody wręczyli: p. Wiesława Kasprzewska – Charkin – dyrektor PORD, p. Tomasz Niski – prezes

Prasy Bałtyckiej oraz Grzegorz Popławski – redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”


 

Galeria zdjęć:

turniej OSK i InstruktorówTurniej OSK i InstruktorówTurniej turniejturniejturniejturniejturniejturniejturniejturniejturniejturniej- pomoc przedmedycznaturniej- pomoc przedmedycznaturniej- pomoc przedmedycznaturniej- pomoc przedmedycznaturniej- rozdanie nagródturniej - rozdanie nagródturniejturniejturniej - laureaciturniej - laureaciturniej - laureaciturniejturniejturniejturniej- laureaciturniej - laureaci

Zwiń

Rozwiń

Przewiń do góry