Witaj na portalu poświęconym Bezpieczeństwu Ruchu Drogowego

Nasz portal został stworzony z myślą o wszystkich uczestnikach ruchu drogowego od pieszych poprzez dzieci, kierowców, rowerzystów po motocyklistów (...)

czytaj więcej czytaj

Kliknij rozwiń, aby przeczytać całość

Zobacz również: Artykuły, Filmy

Piesze szlaki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym data 31.05.2013

Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce szczególne, stwarzajace ogromne możliwości dla sympatyków pieszych wycieczek.


Ilość i kombinacja tras sprawiają, że ze szlaków pieszych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym można korzystać praktycznie o każdej porze roku.Poprawione w ostatnim czasie oznakowanie tras podnosi bezpieczeństwo dla tych, którzy maja problemy z orientacja w terenie. 


 
Znakowane szlaki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


Warto przypomnieć, że szlaki turystyki pieszej PTTK, a takie właśnie są na terenie Parku, są znakowane w jednolity sposób na terenie całego kraju. Opiera się on na systemie wykorzystujących pięć kolorów - czerwony, żółty,, niebieski, zielony i czarny - używanych jako oznaczniki szlaku. Przy czym kolor szlaku nie ma nic wspólnego z jego trudnością.Poza tym charakterystycznym elementem jest znak podstawowy w kształcie prostokąta z trzema poziomymi paskami - zewnętrznymi białymi i środkowym w kolorze szkalu. W Sopocie stosuje się żółta obwódkę.


SZLAK TRÓJMIEJSKI


Szlak Trójmiejski, zwany wcześniej Wzgórzami Trójmiasta przebiega w strefie krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej znajdującej się od zachodniej strony Trójmiasta. Liczy on ponad 46 km, a oznakowany jest kolorem żółtym. Ma on niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu,ze stromymi wzniesienami oraz uroczymi dolinami.  
Szlak Trójmiejski rozpoczyna się w Gdyni przy dworcu głównym PKP skąd ul. Wolności i Tatrzańską zmierza  w kierunku granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Natępnie lasem wspina się na  wierzchowinę i wychodzi na wprost Cmentarza Witomińskiego.Nastepnie łukiem dochodzi do leśnego traktu gdzie łączy gdyńskie Demptowo z Witominem i zmierza do ul. Chwarznieńskiej. Za ulicą rozpoczyna się odcinek, który prowadzi do polany zwanej Krykulcem przez który przepłwa Kacza Rzeka. Po przejściu Obwodnicy Trójmiasta i nastepnie wzdłuż Potoku Kaczej szlak kieruje się do Wiczlina.Nastepnie poprzez dzielnicę willową szlak dociera do wieży lelekomunikacyjnej z tarasem widokowym na Górze Donas. Jest ona usytuowana 205,7 m n.p.m. i stanowi najwyższe, morenowe wzniesienie na terenie całego Trójmiasta.Z Góry Donas, piaszczysta ścieżką szlak ponownie dochodzi do ul. Chwaszczyńskiej gdzie po minięciu Kaczych Buków ponownie wpada do lasu.Po minięciu Źródła Marii i linii kolejowej szlak, już na terenie Gdańska, prowadzi do lesniczówki Gołębiewo a nastepnie dochodzi do ul. Spacerowej i zahacza o Centrum Handlowe w Osowej. Nastepnie schodzi do Owczarni i doliny zwanej Kamieniskiem skąd, kluczac przez liczne wąwozy dochodzi do Doliny Świeżej Wody zwanej również Doliną Ewy i dochodzi do Wzniesienia Marii, gdzie znajduje się słynny głaz narzutowy znany pod nazwą "Kamienna Twarz". Z tzw. Drogi Marnych Mostów szlak schodzi do traktu nazywanego Drogą Węglową, którym dociera sie do polany Doliny Radości a nastepnie przecinając Potok Oliwski zmierza ku Złotej Karczmie.Kolejne odcinki szlaku to m.in. Dolina Syrzyży, Matemblewo i oczywiście Dolina Królewska.
  


Opracowano na podstawie:K.Kochanowicz."Wędrówka Szlakiem Trójmiejskim";trojmiasto.pl
Wszystkie zdjęcia autorstwa: GR3miasto


Mapa: eco-kaio

Galeria zdjęć:

szlak trójmiejskiszlak trójmiejski  - wzniesienie Mariiszlak trójmiejskiszlak trójmiejskiszlak trójmiejskimapa szlaku trójmiejskiego

Zwiń

Rozwiń

Przewiń do góry